Consiliul de Administratie



Dr. ec. Mihai FERCALA

Presedinte, membru independent

Dr. ec. Mihai FERCALA

Detalii

Educatie si formare
  • 2004 - Doctor in stiinte economice, Specializarea Management cu tema „Managementul general al fondurilor de investitii”
  • 1981 - Curs postuniversitar cu durata de un an de Comert Exterior si Cooperare Economica Internationala
  • 1971 - 1975 - Economist, specializarea Finante, Universitatea „Al. I. Cuza” Iasi, Facultatea de Stiinte Economice
Alte cursuri absolvite
  • din 1990 - expert contabil
  • din 1995 - consultant de investitii financiare
  • 2009 - Certificate of Business Administration, Boston University College - Carroll School of Management
  • din 2003 - membru al Asociatiei Internationale a Liderilor de Afaceri - New Bern NC - USA
  • Membru de onoare al Who's Who Historical Society of International Who's Who of profesionals din anul 2005
  • 10-11.04.1995 Conferinta guvernatorilor BERD, AMERICAN EXPRESS EUROPE LTD
  • 13-18.11.1995 - Conferinta internationala americana a finantelor, PAN EUROPEAN CONFERENCES LTD
  • 14-17.02.1996 - Conferinta „Managementul Westfund in Polonia”, CENTRAL EUROPEAN TRUST LTD
  • 27-31.05.1996 - Conferinta internationala Eurofinanciara 1996, PAN EUROPEAN CONFERENCES LTD
  • 17-23.06.1996 - Curs „Investment Bank Austria”, EUROVALEUR INC
  • 08-13.09.1996 - Simpozion ”Securitatea bancilor si a firmelor”, PIERMONT INTERNATIONAL
  • 01-08.12.1996 - Conferinta financiara internationala, PAN-EUROPEAN CONFERENCES LTD
  • 29.09.-03.10.1997 - „Afaceri in dezvoltare in Romania”, AMROINVEST, SUA
  • 21-29.10.1997 - Conferinta investitii EVCA Bruxelles
  • 09-15.06.1998 - Simpozion EVCA 1998, Portugalia Lisabona
  • 26.06-03.07.1998 - Dezvoltarea afacerilor cu UE, SOLARISD LTD, Spania, Barcelona
  • 01-08.11.1998 - Conferinta investitionala 98, INTERNATIONAL PRICEBANK GROUP, Anglia
  • 06-14.06.1999 - The World Investment Forum 99, PAN-EUROPEAN CONFERENCES LTD, Bermuda, Toronto, New York
  • 10-17.04.2000 - Seminar de negociere, PAN EUROPEAN CONFERENCES LTD, Mexic
  • 16-22.10.2000 - Investitii in tehnologie, EVCA, Germania
  • 03-14.09.2001 - Analiza financiara a companiei conform standardelor internationale de contabilitate (IAS) - Institutul Financiar Roman
  • 25.09.2005 - „Romanian IT&C Security Forum”, ”Security & Protection”, FINMEDIA
  • 25-27.08.2010 - ”Diminuarea riscurilor investitorilor si operatorilor de piata”, Centrul de Pregatire Financiara Millenium
  • 02-04.11.2012 - Actiune cu caracter stiintific si profesional pe teme legislative/reglementare, Asociatia Administratorilor de Fonduri din Romania
  • 28-30.10.2013 - ”Global Manager Executive Workshop”, Manhattan Institute of Management, New York + OK Service Ploiesti
  • 19.11.2013 - „Finantarea afacerilor in insolventa”, RomInsolv&Piperea si asociatii, Bucuresti
  • 2013 - Global Manager Executive, Manhattan Institute of Management
  • 2014 - Global Leadership, International University of Monaco
  • 09-13.11.2015 - Program de formare profesionala continua, Centrul de Pregatire Financiara Millenium
  • Alte participari la diverse conferinte, seminarii, simpozioane nationale si internationale, specializari, programe de formare profesionala continua in domeniul pietelor de capital, dezvoltarea afacerilor, investitii
Activitatea profesionala
  • 1992 - prezent Presedinte/Presedinte Executiv/Director General - Societatea de Investitii Financiare Transilvania SA
  • 1990 - 1992 Senator, Secretar Comisie Buget-Finante
  • 01.01.1990 - 01.04.1990 Economist principal I, Consilier Economic - Centrala Industriala de Tractoare, Autocamioane si Masini Agricole (C.I.T.A.M.A.) Brasov
  • 07.12.1987 - 01.01.1990 Economist principal, Sef birou financiar - Intreprinderea de Mecanica Fina Sinaia ( aceasta perioada a constituit loc de munca obligatoriu ca urmare a grevei muncitorilor din Intreprinderea de Autocamioane si Centrala Industriala de Autovehicule de Transport Brasov din 15.11.1987, cadrele de conducere fiind destituite, condamnate si expulzate din judetul Brasov)
  • 01.10.1983 - 07.12.1987 Sef birou financiar - contabilitate, Contabil sef / Director Economic - Centrala Industriala de Autovehicule pentru Transport (C.I.A.T.) Brasov
  • 01.01.1982 - 01.10.1983 Economist principal/ referent pe relatia America Centrala si de Sud - Autoexportimport Brasov
  • 04.10.1975 - 31.12.1981 Economist - Intreprinderea de Autocamioane Brasov
Alte activitati desfasurate
  • Autor a diverse studii si articole publicate in revistele „Piata Financiara”, „Invest Romania”, ”Bursa”, ”Revista de management general”, ”Convorbiri economice”
  • din 2008 - Presedinte al Consiliului de Administratie/Supraveghere al ARO-PALACE SA Brasov
  • ianuarie 2007 - present - Presedintele Consiliului de Administratie al Turism Felix SA
  • decembrie 2004 - iulie 2007 - Presedinte al Consiliului de Administratie al SC Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagra din Eforie Nord
  • iunie 2001 - 2013 - administrator la Banca Comerciala Romana
  • aprilie 2001 - prezent - Presedinte al Consiliului de Administratie al Santierului Naval Orsova
  • martie 1995 - martie 2001 - administrator in mai multe societati comerciale: Bianca SA Blaj, BiancaIntervbrewBregenbieer SA Blaj, Compania Nationala de Distributie SA Baia Mare si altele

Robert Cosmin PANA

Vicepresedinte

Robert Cosmin PANA

Detalii

Educatie si formare
  • 1998 - 2002 - Facultatea de Drept, Licentiat in Stiinte Juridice
Alte cursuri absolvite
  • februarie - martie 2010, Target 2 - Securities, Banca Centrala Europeana
  • ianuarie 2007 - EU's Markets in Financial Instruments Directive - MIFID, OMX Nordic Exchange
  • ianuarie 2006 - Financial Derivatives Training, Wiener Borse AG, Austria in consortium with Capmex Unternehmensberarung GmbH, Austria
  • 2005 - Investments and Operations of U.S. Derivatives Markets, Georgetown University, east Central European Scholarship Program
  • iunie - iulie 2004 - 2004 Nis/Cee Disclosure and Corporate Governance Conference, IS Securities and Exchange Commission (SEC, US Agency for International Development (USAID)
  • mai 2003 - Rolul pietei de capital in dezvoltarea economica a tarilor emergente, Thessaloniki Stock Exchange Center
Activitatea profesionala
  • octombrie 2011 - prezent - Consilier juridic, Swiss Capital SA
  • martie 2008 - octombrie 2011 - Consilier juridic, Depozitarul Central SA
  • august 2002 - februarie 2008 - Consilier juridic, Bursa de Valori Bucuresti
  • ianuarie 2012 - ianuarie 2016 - Secretar General al Consiliului de Administratie al Bursei de Valori Bucuresti
  • ianuarie 2016 - prezent - Vicepresedinte al Consiliului de Administratie al Bursei de Valori Bucuresti
  • 2016 - Membru in Consiliul de Supraveghere SPEEH Hidroelectrica SA

Laurentiu RIVIS

Vicepresedinte, membru independent